Trądzik różowaty – przyczyny, leczenie, pielęgnacja skóry.

  1. Jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego? U kogo najczęściej się on pojawia?

 

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy. Najczęściej występuje u dorosłych kobiet, między 30, a 60 r.ż. U mężczyzn występuje rzadziej, jednak przebieg często jest dużo cięższy niż u kobiet. Wśród przyczyn wyróżnia się m.in. zaburzenia naczyniowe – związane z patologią naczyń krwionośnych. Zwykle na początku choroby zaburzenia te objawiają się jako napadowy rumień tzw. „flushing”. Wpływ mają też czynniki genetyczne , zaburzenia immunologiczne, czy zaburzenia hormonalne. Pozostałe takie jak:

  • zakażenie nużeńcem ludzkim oraz drożdżakiem Malassezia furfur.
  • Przewlekły nieżyt żołądka, zakażenie Helicobacter pylori, zakażenie Lamblia intestinalis, czy choroby pasożytnicze.
  • Czynniki atmosferyczne – promieniowanie UV, silny wiatr, duża wilgotność lub suchość powietrza, wysoka i niska temperatura.
  • Czynniki chemiczne – kosmetyki zawierające alkohol etylowy, alkohol benzylowy, aceton, mentol, kamforę, glikol propylenowy, środki zapachowe i środki złuszczające.
  • Czynniki psychogenne – stres ma istotny wpływ na zaostrzenie objawów trądziku różowatego.

 

  1. Czy różni się on od trądziku młodzieńczego?

 

Tak. Trądzik młodzieńczy najczęściej pojawia się u młodych osób, w okresie dojrzewania. Często nieleczony towarzyszy aż do osiągnięcia wieku dorosłego. Na powstawanie dolegliwości wpływają przede wszystkim zmiany hormonalne, kiedy wzrasta poziom androgenów we krwi, który  ma wpływa na pracę gruczołów łojowych i pojawienia się na skórze zmian trądzikowych. Inną przyczyną może być  nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz namnażanie się bakterii w obrębie tych gruczołów.

 

  1. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty?

 

Im szybciej zauważymy problem tym lepiej. Do dermatologa powinniśmy się zgłosić, jeśli nasza twarz często się różowi, np. w sytuacjach stresowych, czy przy nagłej zmianie temperatur. Dodatkowo, jeśli czujemy przy tym pieczenie skóry twarzy, powinno nas to skłonić do wizyty u specjalisty. Inne alarmujące objawy to tzw. „popękane naczynka” na naszej twarzy, a także krostki i grudki.

 

  1. Czy dieta ma wpływ na nasilenie schorzenia? Jeśli tak, to jakich produktów należy się wystrzegać w codziennym jadłospisie?

 

Zaostrzenie objawów zaobserwowano po spożyciu alkoholu, gorących i ostrych potraw, cynamonu, a nawet  pomidorów. Także po mocnej kawie i herbacie, wątróbce, produktach mlecznych, czekoladzie, drożdżach, sosie sojowym, czy occie. Spożycie tych produktów powinny ograniczyć osoby borykające się z trądzikiem różowatym.

 

  1. Jak leczyć trądzik różowaty? Czy konieczna jest terapia farmakologiczna w postaci antybiotyków lub retinoidów?

Trądzik różowaty leczymy odpowiednio do stopnia zaawansowania. Stopień 1, który charakteryzuje się zaczerwieniem skóry i poszerzonymi naczyniami krwionośnymi leczymy preparatami w postaci maści zawierającymi metronidazol, iwermektynę, odpowiednią pielęgnacją, warto zastosować również terapię laserem zamykającym rozszerzone naczynka, aby zastopować przebieg choroby. Kiedy pojawiają się grudki, krostki i utrwalone zmiany naczyniowe często wkraczamy z antybiotykiem doustnym lub nawet isotretinoiną. U mężczyzn w rzadkich przypadkach dochodzi do przerostu nosa, wtedy niezbędna jest terapia polegająca na ścinaniu laserem CO2 przerosłych tkanek.

 

  1. Na czym polega terapia kwasami? Kiedy można ją stosować i jakich efektów możemy się spodziewać?

 

Terapia kwasami może być bardzo pomocna w łagodzeniu objawów trądziku różowatego. Nieprawdą jest, że skóra naczyniowa oraz z trądzikiem różowatym powinna unikać zabiegów kwasowych. Należy jednak pamiętać, że zabieg powinna dobrać i wykonać wykwalifikowana osoba –  lekarz dermatolog, bądź kosmetolog.  Odpowiednio dobrane kwasy wzmocnią kruche naczynia krwionośne, zredukują rumień oraz istniejące stany zapalne. Dodatkowo takie zabiegi mają działanie odmładzające. Napinają skórę oraz redukują drobne zmarszczki. Warto jednak pamiętać o tym, że tylko regularna pielęgnacja i zabiegi dadzą pożądane rezultaty.

 

  1. Czy są inne zabiegi, które wspomagają leczenie?

 

Jak najbardziej. Do takich zabiegów możemy zaliczyć mezoterapię bezigłowa, która wykorzystuje prąd stały i zmienny, co ułatwia przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry. W przypadku trądziku różowatego najczęściej stosuje się koktajle z arniką, wyciągiem z kasztanowca oraz z wit. C. Innym polecanym zabiegiem jest laserowe zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Dzięki tej metodzie możemy pozbyć się nieestetycznie wyglądających tzw. „pajączków” na twarzy, a także zredukować rumień. W ten sposób zapobiegamy dalszemu rozwojowi choroby.

 

  1. Długotrwała walka z trądzikiem często kończy się nieestetycznymi bliznami i przebarwieniami. Jakie preparaty i zabiegi pomogą się ich pozbyć?

 

Na szczęście, obecnie dermatologia estetyczna oferuje szeroki zakres zabiegów, które są skuteczne w walce z tymi problemami. Często są to zabiegi laserowe np. lasery KTP i ND-Yag do leczenia czerwonych przebarwień, w przypadku przebarwień brązowych stosujemy lasery frakcyjne CO2, laser Q Switch czy tulowy. Laser frakcyjny CO2 w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym lub komórkami macierzystymi świetnie zredukuje blizny. Również zabiegi z zastosowaniem nakłuwania Dermapenem, szczególnie w połączeniu z kwasem TCA potrafią zdziałać wiele dobrego.

Do pielęgnacji takiej skóry stosujemy kremy z kwasami owocowymi, retinaldehydem, kwasem azelainowym. Tu dermokosmetyk musi być indywidualnie dobrany przez dermatologa lub kosmetologa w celu oceny wrażliwości skóry, aby nie powodował podrażnień.

 

  1. Jak na co dzień pielęgnować skórę trądzikową, aby zneutralizować zmiany i zapobiec powstawaniu nowych?

 

Domowa pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym jest niezwykle ważna. Dzięki odpowiednio dobranym produktom, możemy łagodzić nieprzyjemne objawy takie jak pieczenie, suchość i swędzenie skóry. Prawidłowo dobrane produkty mogą również spowolnić rozwój choroby. Ważne jest aby, unikać mycia twarzy bardzo gorącą lub zimną wodą, najlepiej aby była letnia. Produkty do mycia powinny być łagodne, bez drażniących alkoholi. Najlepiej wybierać te przeznaczone do skóry naczyniowej lub z trądzikiem różowatym. Po umycia twarzy, należy ją delikatnie osuszyć – powinno się unikać mocnego pocierania twarzy ręcznikiem. Warto zaopatrzyć się także w krem, który nawilży i ukoi skórę dotkniętą trądzikiem różowatym. Najlepiej, aby krem był przeznaczony do tego rodzaju skóry. W składzie powinny znaleźć się takie składniki jak witamina C, K i PP, arnika górska, czy wyciąg z kasztanowca, które wzmocnią ściany naczyń krwionośnych, antyoksydanty jak wspomniana wit.C, kwas ferulowy, floretyna. Składniki łagodzące zaczerwienienie np. tanina, retinaldehyd. Ponadto warto, aby zawierały ceramidy i pantenol, które wzmocnią płaszcz hydrolipidowy skóry, oraz kwas hialuronowy i aminokwasy zapewniające nawilżenie i odżywienie. Osoby dotknięte tym schorzeniem, powinny unikać peelingów mechanicznych, tj. zawierających drobinki ścierne. Najlepiej raz w tygodniu wykonać delikatny peeling enzymatyczny.