Jesienią króluje Dynia. Również w kosmetologii to cenne warzywo znalazło swoje zastosowanie. Niespotykany dotychczas w preparatach wyciąg z dyni został doceniony przez amerykańskich naukowców. Jest bogaty w witaminę C [10%], B1, B2, B6, PP oraz K. Doskonale sprawdza się w terapii wspomagającej leczenie trądziku aktywnego, hiperpigmentacji i starzenia się skóry. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie probiotyków w postaci enzymów proteolitycznych otrzymywanych w procesie organicznego rozkładu dyni. Probiotyki zapobiegają namnażaniu się szkodliwych bakterii, przez co zmniejszają i niwelują ryzyko infekcji oraz problemów skórnych.
W zależności od rodzaju skóry firma Dermaquest posiada w swojej ofercie dwa zabiegi dyniowe. Pierwszy z nich zabieg terapeutyczny, to program normalizujący przeznaczony dla skór mieszanych, z problemem krostek, grudek, zaskórników oraz dla skór przetłuszczających się i z rozszerzonymi porami. Zabieg oparty jest na naturalnym miąższu z dyni – źródle witamin: C, B1, B2, B6, PP oraz K. Wskazaniami do tego zabiegu są:
- Skóra mieszana, łojotokowa, zanieczyszczona.
- Krostki, grudki, zaskórniki.
- Błyszczenie się skóry.
- Rozszerzone pory.
- Tendencja do przebarwień pozapalnych.
W zależności od wskazań, zabieg należy łączyć z oczyszczaniem manualnym, peelingiem kawitacyjnym lub mikrodermabrazją. Zabieg wykonujemy w serii 4-8 zabiegów, co 14-21 dni, dwa razy w roku. Terapeutyczny zabieg dyniowy jest zabiegiem całorocznym.
Kolejnym jesiennym zabiegiem jest zabieg enzymatyczno chemiczny, w którym wyciąg z dyni stanowi 40% receptury. Zabieg bogaty jest w beta-karoten –prowitaminę A, która stosowana zewnętrznie bardzo łatwo przenika w głąb skóry, gdzie ulega przekształceniu do palmitynianu retinylu, prekursora witaminy A. Witamina A reguluje pracę gruczołów łojowych zmniejszając łojotok, tworzenie zaskórników, krost i zmian zapalnych. Wyciąg z dyni jest również źródłem enzymów proteolitycznych i antyoksydantów, przez co jeszcze lepiej chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. W skład peelingu wchodzi także 10 % kwas glikolowy i mlekowy oraz 5% kwas salicylowy. Zabieg wzbogacony jest o 10% kwas azelainowy oraz 5% kwas kojowy w celu ograniczenia zmian grudkowo-zaskórnikowych oraz przebarwień pozapalnych.
Wskazaniami do tego zabiegu są:
- Trądzik aktywny.
- Stany zapalne, stany ropne, przebarwienia pozapalne.
- Fotostarzenie się skóry.
- Przebarwienia posłoneczne.
- Skóra przetłuszczająca się z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych.
Zabieg wykonujemy w serii. Seria: 6 zabiegów, co 10-14 dni, dwa razy w roku. Po zakończeniu serii przy skórze skłonnej do powstawania zmian zapalnych sugerowane jest wykonywanie zabiegu 1 raz w miesiącu. Ważne! Skóra po tym zabiegu łuszczy się od 2-6 dnia, w związku z tym należy uwzględnić to przy planowaniu zabiegu.
Agata Pasiecznik